Praleisti valdymą.
Pirmas

"Į Prezidentūrą grįžta jaunystė"

"Jaučiu didžiulę atsakomybę Tėvynei ir Tautai. Jaučiu pagarbą ir dėkingumą visiems, kurių meile, pareigos suvokimu, auka ir darbu yra gyva Lietuva", - vakar prisiekdamas būti ištikimas Lietuvos Respublikai ir Konstitucijai bei priėmęs Lietuvos Respublikos prezidento įgaliojimus kalbėjo Rolandas Paksas.
Denisas Nikitenka
Naujojo šalies vadovo inauguracija, be kita ko, tapo ir smalsuolių švente. Į karinį paradą Nepriklausomybės aikštėje gausiai susirinkę miestelėnai su nekantrumu laukė ne tiek šventinės ceremonijos pačioje aikštėje, kiek virš jos. Tačiau trys naikintuvai "iškrėtė" pokštą.
Seimui prezidento netrūks?
Inauguracijos iškilmės parsidėjo LR Seimo posėdžiu, kurio metu išrinktasis prezidentas prisiekė tarnauti Lietuvai ir perėmė šalies vadovo vairą. Iškilmėse dalyvavo visi trys atkurtos nepriklausomos Lietuvos prezidentai bei pulkas aukščiausių valstybės institucijų vadovų,
26
bažnyčių hierarchai, aukštųjų mokyklų rektoriai ir kiti garbūs svečiai. Pirmasis kalbėjęs V. Adamkus akcentavo visų žmonių indėlį į Lietuvos valstybės stiprinimą ir kvietė nesustoti bei tęsti darbus, įsitvirtinant Vakarų Europos demokratinėje dalyje. "Sveikindamas prezidentą, kartu jam perduodu ir sunkią naštą. Sėkmės jam ir Lietuvos žmonėms", - trumpą kalbą pabaigė V.Adamkus. "Aš nenoriu tarti ne visada nuoširdžiu jausmu paremtos frazės "Mums visada Jūsų trūks"... Pasakysiu kitaip: "Mums Jūsų netrūks"... Esu tikras, kad Jūs ir toliau būsite šalia mūsų. Būsite su mumis. O esant būtinybei, švelniai sugriebsite mus už rankos ir mandagiai, kaip esame Jūsų įpratinti, patarsite: "Neskubėkite, pagalvokite, pasverkite". Ir pridursite frazę, kurią paprastai mums sakydavote: "Na, dirbame", - tokiais žodžiais atsisveikindamas su V. Adamkumi kreipėsi Seimo vadovas Artūras Paulauskas.
Prezidentai nori bendradarbiauti
Antrąją savo kalbą, skirtą Lietuvos prezidentui Rolandui Paksui, A. Paulauskas pradėjo tokiais žodžiais: "Šiandien į prezidentūrą sugrįžta jaunystė... Nuoširdžiai linkiu, kad į Lietuvos prezidentūrą sugrįžusi jaunystė būtų veržli, o mūsų valstybės žengiamas žingsnis po žingsnio taptų platesnis ir greitesnis". Tiek Seimo pirmininko, tiek premjero Algirdo Brazausko bei pačio R. Pakso kalbose vienu pagrindinių tikslų laikytas trijų prezidentų bendradarbiavimas ir jo tęstinumas. R. Paksas, kreipdamasis į V. Adamkų, kvietė neatitrūkti nuo politikos. "Jūsų, kaip valstybės vadovo, darbo patirtis, geri asmeniniai ryšiai su daugeliu užsienio valstybių vadovų - vertybės, kuriomis kviečiu pasidalyti. Pakviesti tam mane padrąsina prieš porą dienų Jūsų pasakyti žodžiai: "Aš visada būsiu nuo Jūsų per tokį atstumą, per kokį nuo Jūsų tuo metu bus telefonas", - į V. Adamkų kreipėsi naujasis prezidentas.
Tikisi Dievo palaimos
Pažymėjęs, kad kiekviena epocha iš Lietuvos pareikalavo ypatingo susitelkimo ir apsisprendimo, o kiekvienas apsisprendimas tapo jos gyvenimo istoriniu lūžiu, Rolandas Paksas pabrėžė, jog dabar mūsų valstybė stovi naujojo iššūkio akivaizdoje. Tai - narystė NATO ir Europos Sąjungoje. Naujasis šalies vadovas neabejojo, kad deramai susitelkus ir patobulėjus pavyks atsakyti į šį iššūkį, ir jau kitais metais Lietuva taps ir ES, ir Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos nare. Sukurti gerovės valstybę su žemu nedarbo bei skurdo lygiu, didele darbo verte, tvirtomis socialinėmis garantijomis - tokį tikslą savo kalboje Seimui pabrėžė prezidentas R. Paksas. Šalies vadovas kvietė Seimą, Vyriausybę ir kitas valstybės institucijas bei visų lygių pareigūnus susitelkti ir bendromis pastangomis siekti užsibrėžtų tikslų. "Valstybės vadovo darbą pradedu, tikėdamasis Dievo palaimos ir Jūsų, brangūs Lietuvos žmonės, paramos", - baigdamas kalbą sakė R. Paksas. Iškilmingame Seimo posėdyje šalies prezidentas buvo apdovanotas Vytauto Didžiojo ordinu su aukso grandine.
Naikintuvai nuvylė
Po naujojo prezidento prisaikdinimo ir griežtų inauguracinių procedūrų parlamente iškilmės persikėlė į tirštai pripildytą Nepriklausomybės aikštę. Lietuvos Ginkluotųjų pajėgų rikiuotę ir paradą pradėjo iš Kauno pusės atūžę trys koviniai naikintuvai "L-39 Albatros". Didžiuliam susirinkusiųjų nusivylimui, orlaiviai nepakibo virš aikštės, neapskrido parodomojo rato, jų tarsi nebuvo visai. "Žinote, man juokinga ir keista yra tai, kad žiniasklaida taip sureikšmino naikintuvų skrydį. Jei ne kivirčas su sostinės meru Artūru Zuoku, "Albatrosai" visai nebūtų kritę į akį. Taip, viskas vyko pagal scenarijų, naikintuvai ir turėjo virš aikštės pasirodyti vos keletui sekundžių", - "Vakarų ekspresui" pasakojo Inauguracinės komisijos pirmininkė Dalia Kutraitė-Giedraitienė. Tiesa, tai buvo ne akrobatinis skrydis, bet ir ne šventinis, mat, pasak D. Kutraitės-Giedraitienės, dėl techninių nesklandumų iš naikintuvų turbinų nepavyko paleisti spalvotų dūmų girliandos. Sraigtasparniai "Mi-8" taip pat kukliai perskrodė Senamiesčio dangų.
Šiemet inauguracija - kuklesnė
Po mišių Vilniaus Arkikatedroje Bazilikoje R. Paksas su palyda dalyvavo iškilminguose renginiuose Prezidentūroje. Buvo nuleista V. Adamkaus prezidentavimo laikais plazdėjusi
27
vėliava ir iškelta naujojo prezidento vėliava. Po Prezidentūros Baltojoje salėje įvykusio Prezidentūros perdavimo ir priėmimo akto pasirašymo S. Daukanto aikštėje R. Paksas viešai kreipėsi į susirinkusius žmones. Pikantiškoji inauguracijos dalis - R. Pakso ir jo žmonos vardu surengtas pokylis. Jame dalyvavo apie pusė tūkstančių garbingų svečių. Nepatvirtintais duomenimis, iškilmingas pokylis valstybei kainuos apie keliasdešimt tūkstančių litų. Iš viso prezidento inauguracijai išleista daugiau nei ketvirtis milijono litų. Ši suma, Pasak Inauguracinės komisijos narių, yra mažesnė, nei ta, kuri buvo skirta V. Adamkaus inauguracijai. Šventinius renginius pabaigė koncertas Gedimino kalno papėdėje bei lazerių ir fejerverkų šou.
2003 02 27
Vakarų ekspresas

Šaltinis: mediabv.lt