Praleisti valdymą.
Pirmas

Naujas šeimininkas lietuviškuose Baltuosiuose rūmuose

Į aukščiausią valstybėje postą Rolandas Paksas įžengė pompastiškos, tačiau gana jausmingos ceremonijos metu.
Stasys Gudavičius, Giedrė Budvytienė
“Dieve mano, kaip gražu - jie abu buvo pagrindiniai konkurentai rinkimuose, o dabar gražiai apsikabina”, - senyva moteriškė net ašarą nubraukė, pasistiebusi žiūrėdama, kaip kadenciją pradėjęs Prezidentas Rolandas Paksas apkabina savo pirmtaką Valdą Adamkų. Prie Prezidentūros surengta pareigų perdavimo ceremonija sugraudino ne vieną atvykusįjį. Visa gana pompastiška R.Pakso inauguracijos ceremonija virto tarsi jausminga padėka pareigą atlikusiam V.Adamkui ir palinkėjimu naujam valstybės vadovui tęsti tautos santarvės politiką.
Atėjo susikabinę rankomis
Ceremonija prasidėjo ryte iškilmingu Seimo posėdžiu. Į jį susirinko daugybė svečių - Nepriklausomybės Akto signatarai, Vyriausybė, aukščiausiųjų valstybės institucijų vadovai, apskričių viršininkai, svarbiausių teismų teisėjai, bažnyčių hierarchai, diplomatinis korpusas. Atvyko ir R.Pakso tėvai bei uošviai, taip pat premjero žmona Kristina Brazauskienė ir Seimo Pirmininko žmona Jolanta Paulauskienė. Prie Seimo išrikiuota garbės sargyba pasveikino atvykusius kadenciją baigusį Prezidentą V.Adamkų ir naująjį valstybės vadovą R.Paksą. Jie į pastatą įžengė patiestu raudonu kilimu. Prasidėjus iškilmingam Seimo posėdžiui, aidėjo prieš penkerius metus V.Adamkaus inauguracijai parašyta fanfarų muzika. Į salę įžengė kadenciją baigęs Prezidentas, rankomis susikabinęs su savo žmona Alma. Po to įėjo Prezidentas R.Paksas, už parankės vedinas savo žmona Laima. Iš paskos atėjo taip pat susikabinę rankomis Prezidento duktė Inga ir sūnus Mindaugas. Po Kardinolo Audriaus Juozo Bačkio žodžio, kuriame visa tauta paraginta kurti savo ateitį, atsisveikinimo kalbą pasakė V.Adamkus. “Visada būsiu įpareigotas prieš penkerius metus duotos priesaikos sąžiningai tarnauti tautai ir tėvynei”, - sakė jis ir palinkėjo naujam valstybės vadovui “sėkmingai įgyvendinti Lietuvos strateginius siekius”. Už penkerių metų darbus kadenciją baigusiam Prezidentui padėkojo Seimo Pirmininkas Artūras Paulauskas: “Ačiū, Jūsų ir mūsų Ekscelencija, - už Jūsų žodžius, jausmus ir darbus. Už ryškias pėdas, įspaustas į lietuvišką žemę”.
Prisiekė būti ištikimas valstybei
Konstitucinio Teismo pirmininkas Egidijus Kūris pakvietė R.Paksą duoti Prezidento priesaiką. “Aš, Rolandas Paksas, prisiekiu Tautai būti ištikimas Lietuvos Respublikai ir Konstitucijai, gerbti ir vykdyti įstatymus, saugoti Lietuvos žemių vientisumą; prisiekiu sąžiningai eiti savo pareigas ir būti visiems lygiai teisingas; prisiekiu visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei. Tepadeda man Dievas!” Padėjęs ranką ant Konstitucijos R.Paksas vakar apie pusę vienuoliktos ryto perskaitė šį tekstą. Tuoj po to, kai kartu su priesaiką priėmusiu E.Kūriu pasirašė priesaikos aktą, R.Paksas pradėjo oficialiai eiti šalies Prezidento pareigas. Priesaikos aktas perduotas saugoti Seimo Pirmininkui.
28
Kvietė V.Adamkų dalytis darbo patirtimi
“Sėkmės Jums visuose Jūsų geruose darbuose”, - palinkėjo A.Paulauskas ir netrukus po trumpos sveikinimo kalbos įteikė R.Paksui aukščiausią valstybės apdovanojimą - Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine. Pagal pernai įsigaliojusį įstatymą, šiuo ordinu turi būti apdovanojamas kiekvienas pradedantis eiti pareigas Prezidentas. Paskutiniu savo dekretu apdovanojimą R.Paksui skyrė Prezidentas V.Adamkus. Ministro Pirmininko Algirdo Brazausko sveikinimo žodyje vyravo palinkėjimas Prezidentui R.Paksui būti stabilumo garantu: “Nepaisant to, kas ir už ką balsavo, Prezidentas tampa mūsų moraliniu autoritetu, jam tenka garbė ir atsakomybė atstovauti Lietuvai”. Perskaitęs kalbą, A.Brazauskas priėjo prie kiekvieno R.Pakso šeimos nario, paspausdamas jiems rankas, o mažajam Mindaugui Paksui - pabučiuodamas viršugalvį. Savo kalboje Seime R.Paksas akcentavo norįs matyti Lietuvos ateitį Europos šalių bendrijoje. “Kviečiu jus, Lietuvos žmonės, gegužės mėnesį šį svarbų valstybės siekį aktyviai palaikyti referendume ir balsuoti už Lietuvos, už savo ir už savo vaikų ateitį. Saugią, turtingą, įtakingą, atsakingą - tokią regiu ateities Lietuvą”, - sakė naujasis valstybės vadovas. Jis pakvietė V.Adamkų pasidalyti savo darbo patirtimi, gerais asmeniniais ryšiais su daugeliu užsienio valstybių vadovų, Lietuvos žmonių pasitikėjimu. “Pakviesti tam mane padrąsina prieš porą dienų per mudviejų pokalbį Jūsų pasakyti žodžiai: “Aš visada būsiu nuo Jūsų per tokį atstumą, per kokį nuo Jūsų tuo metu bus telefonas”, - sakė R.Paksas. Išėję iš posėdžių salės R.Paksas bei V.Adamkus buvo apjuosti tautinėmis juostomis. Jas įteikė dailininku ir visuomenės veikėju prisistatantis Antanas Račas, prisegęs savo vizitines korteles prie juostų.
Palaikė ant rankų keturmetį
Po iškilmingo Seimo posėdžio šalia esančioje Nepriklausomybės aikštėje buvo surengtas karinis paradas. R.Paksui, kaip naujajam ginkluotųjų pajėgų vadui, atiduota pagarba, pristatyta aukščiausia karinė vadovybė. “Kariai, aš didžiuojuosi jumis - jaunais, veržliais Lietuvos laisvės ir demokratijos gynėjais, neatskiriama pilietinės visuomenės dalimi”, - sakė R.Paksas aikštėje išsirikiavusiems Lietuvos kariuomenės padalinių būriams. Karinis paradas prasidėjo trijų atakos lėktuvų ir trijų sraigtasparnių skrydžiu virš Vilniaus. Tačiau nemaža dalis iš kelių tūkstančių aikštėje susirinkusių žmonių teigė nematę lėktuvų, tik sraigtasparnius. Mat lėktuvai gana dideliu greičiu praskrido gerokai į šoną nuo aikštės, o ne tiesiai virš jos. Po parado naujasis Prezidentas su žmona Laima apie dešimt minučių spaudė rankas prie parlamento susirinkusiems žmonėms. R.Paksas ne tik spaudė rankas, bet ir ant rankų palaikė ketverių metų Stasį Gladkį, atėjusį su senele ir krikštamote pažiūrėti karinio parado bei lėktuvų skrydžio. “Man taip suspaudė širdį, kad aš tarsi praradau sąmonę, - BNS dalijosi savo įspūdžiais vaiko krikšto motina Iveta Ulinskaitė. - Viliuosi, jog geriau gyvensime. Valdžia turi keistis, nes keičiasi žmonės”. Rankas žmonėms taip pat spaudė ir kadenciją baigęs Prezidentas V.Adamkus su žmona Alma. Kai kas minioje jam skandavo “ačiū”. Po priesaikos ir karinio parado aukščiausieji šalies vadovai R.Paksas, A.Brazauskas, A.Paulauskas ir V.Adamkus apie pusvalandį pabendravo Seimo Baltojoje salėje, vėliau išvyko į šventas mišias Vilniaus Arkikatedroje. R.Paksas su žmona iš Seimo išvyko Prezidento limuzinu, o V.Adamkus persėdo į Prezidentūrai priklausančią “Audi”, kuria V.Adamkui tikriausiai bus leista naudotis ir toliau.
Šv. Mišios už santarvę
Gedimino aikštės bokšto laikrodžiui mušant dvyliktą valandą į Vilniaus arkikatedrą baziliką atvyko R.Paksas su šeima. Lauke juos sutiko kardinolas A.J.Bačkis ir Katedros klebonas Ričardas Doveika. Kiek anksčiau čia pasirodė užsienio diplomatinių atstovybių vadovai, Vyriausybės nariai, premjeras ir Seimo Pirmininkas su žmonomis. Atvykus V.Adamkui su A.Adamkiene Katedroje susirinkę žmonės juos sutiko plojimais ir šūksniais “ačiū”. Į šv.Mišias buvo įleisti visi norintieji. Į Katedrą sugužėjo didžioji dalis prieš tai lauke susirinkusių žmonių. Dauguma - senyvo amžiaus. Tačiau buvo matyti ir studentų, mokinių. Šv. Mišias buvo galima stebėti ir lauke, Katedros aikštėje sumontuotame didžiuliame ekrane. Aplink jį spietėsi nemaža
29
minia. A.J.Bačkis šv.Mišias už santarvę pradėjo kvietimu “melstis už tautos vadovus ir visus, atsakingus už tautos gerovę”. Vėliau pasakytame pamoksle ragino melsti Dievo malonės naujam šalies Prezidentui, valdžiai linkėjo išminties, piliečiams - kilnumo, sakydamas, kad tik tai gali užtikrinti visų mūsų gerovę. Kardinolo kalbą trumpam nutraukė mažas incidentas. Šv.Mišiose dalyvavusi moteris garsiai replikavo kardinolui, kad jis atsigręžtų į altorių. Jai nutilus, Mišios tęsėsi.
Perdavė antspaudą ir Konstituciją
Pasibaigus šv.Mišioms, prezidentai kartu su palyda pajudėjo Prezidentūros link. Netolimas atstumas buvo įveiktas per penkias minutes, lydint linksmus maršus grojusiam “Trimito” orkestrui. Aikštėje išsirikiavę jau laukė diplomatai, Seimo, Vyriausybės nariai, svečiai. Aikštės prieigose, visoje Universiteto gatvėje buvo susirinkusi minia žmonių - apie 10 tūkst. Pradėjus oficialią rūmų perdavimo ceremoniją įvyko nesusipratimas - kurį laiką pranešėjo balsą gožė orkestras, kuris toliau grojo, o šokėjos šoko. Tik po kurio laiko orkestras nutilo. Ceremonijos pradžioje buvo nuleista V.Adamkaus kadencijos metu čia plevėsavusi Prezidento vėliava. Ji atiduota V.Adamkui, kuris ją iškilmingai pabučiavo. Tuomet visi persikėlė į Baltąją salę. Tai, kas joje vyko, susirinkusieji galėjo stebėti dideliame ekrane, sumontuotame aikštėje. Tiesa, dėl ypač skaisčiai švietusios saulės vaizdas buvo neryškus. Čia V.Adamkus pasirašė dekretą dėl savo kadencijos baigimo. R.Paksas savo ruožtu pasirašė dekretą, įteisinantį jo kadencijos pradžią. Po to R.Paksas įteikė V.Adamkui Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine ir padėkojo “už nuveiktus darbus Lietuvos valstybei ir jos žmonių labui, pastangas Lietuvą grąžinti į pasaulio žemėlapį”. Taip pat žadėjo siekti valstybės pažangos visose gyvenimo srityse bei nepamiršti svarbiausių permainų dalyvių - Lietuvos žmonių. V.Adamkus perdavė R.Paksui didįjį Prezidento antspaudą, prabangiai oda įrištą šalies Konstituciją. Pasibaigus perdavimo ceremonijai, jos dalyviai išėjo į S.Daukanto aikštę, kur A. ir V.Adamkai atsisveikino su Prezidentūros darbuotojais, diplomatais, Vyriausybės, Seimo nariais. Pro šalia esančio Vilniaus universiteto langus jiems mojavo bei šaukė “ačiū” studentai. Buvusioji pirmoji šalies pora sėdo į jų laukusį automobilį ir išvyko iš aikštės.
Kalbą palydėjo patrankos šūviai
Prie Prezidentūros liko R.Paksas su savo šeima ir komanda. Prezidentui raportavo Garbės sargybos kuopos vadas. R.Paksas apėjo kuopą, jam buvo įteikta nauja Prezidento vėliava, kuri buvo pakelta ant kurį laiką tuščio likusio stiebo. Po to Prezidentą pasveikino iš 113 Lietuvos miestų ir miestelių suvažiavę jų atstovai su vėliavomis, išsirikiavę už raudonu kilimu užtiestos pakylos, nuo kurios R.Paksas kreipėsi į tautą. Nors kalba užtruko beveik 15 minučių, susirinkusieji įdėmiai klausėsi ir palydėjo ją aplodismentais, tiesa, gana santūriais, be ypatingų ovacijų. Tada R.Paksą pasveikino šeima, naujosios komandos nariai įteikė gėlių puokštes ne tik jam, bet ir L.Paksienei. Prezidento kalbą palydėjo trys galingi šūviai iš XVIII amžiaus patrankos: už Lietuvos žmones, valstybę ir Prezidentą. Patranka buvo atgabenta iš Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejaus, o ją užtaisė ir iššovė puošniomis senoviškomis uniformomis vilkėję Kauno karo istorijos klubo prie Vytauto Didžiojo karo muziejaus nariai. Išsisklaidžius dūmams, pasigirdo sveikinimo daina, sukurta Prezidento inauguracijai. Ją atliko abipus pakylos išsirikiavęs berniukų choras “Ąžuoliukas” bei operos solistai Irena Milkevičiūtė ir Vytautas Juozapaitis. Solistai dainavo apsivilkę paltus, o berniukai pasipuošė baltais šalikais. Dainos kulminacijos metu buvo uždegti ant Prezidento rūmų balkonų sumontuoti fejerverkai. Tačiau saulėje jų beveik nesimatė.
Vakaro linksmybės
Vakare Prezidentūros rūmuose buvo surengtas banketas, kuriame dalyvavo per 600 svečių: Seimo, Vyriausybės narių, diplomatinio korpuso atstovų. Jiems vaišes paruošė “Stiklių” restoranas. Šiam pokyliui kruopščiai rengėsi garsios Lietuvos moterys. Žinomi šalies dizaineriai plušėjo siūdami prašmatnias suknias J.Paulauskienei, Seimo nario Viktoro Uspaskicho žmonai, kai kurioms kitoms politikų ir verslininkų antrosioms pusėms. Paprasti žmonės galėjo stebėti
30
apie valandą trukusį koncertą bei lazerių ir fejerverkų programą. Koncertas vyko Gedimino kalno papėdėje. Pagrindinis renginio akcentas - dieną kartą jau nuskambėjusi garsioji inauguracijai skirta daina “Tu, Lietuva”. Ją pagal poetės Vilijos Šulcaitės žodžius sukūrė kompozitorius Andrius Kulikauskas, o atliko choras “Ąžuoliukas” bei solistai Irena Milkevičiūtė ir Vytautas Juozapaitis. Grojo Lietuvos radijo ir televizijos orkestras. Vakaro koncertą pradėjo kaunietė dainininkė Erika Masytė savo Sąjūdžio laikais sukurta daina “Laisvė”. Po keletą dainų sudainavo žinomi dainininkai Virgis Stakėnas, Edmundas Kučinskas, taip pat jaunimo pamėgta grupė “B’avarija”. Pabaigoje atliktas kūrinys A.Wagneis “Storia Eroica”. Atliekant šį kūrinį bei “Laisvę” ir inauguracijos dainą žiūrovai turėjo galimybę pasigėrėti lazerių, šviesos ir fejerverkų šou. Beje, šventinio koncerto metu iš viso buvo iššauta daugiau kaip 4 tūkst. fejerverkų. O jo pabaigoje dar 4 kartus iššovė pabūklas - už visus Lietuvos regionus. Baigiantis koncertui, netikėtai į Katedros aikštę iš banketo pasisveikinti su jaunimo minia atvyko Prezidentas R.Paksas su žmona ir sūnumi.
Apranga - pagal protokolą
Visą pirmąją dienos pusę Prezidentas R.Paksas vilkėjo tamsų kostiumą, melsvus marškinius, ryšėjo melsvą kaklaraištį, o lauke - ilgą paltą. Pirmoji šalies ponia L.Paksienė šiai iškilmingai dienai pasirinko dramblio kaulo spalvos kostiumėlį, pasiūtą pagal protokolo reikalavimus klasikiniu stiliumi. L.Paksienė avėjo tokios pat spalvos aukštakulnius batelius. Vėliau, vykstant į Katedrą ir visos ceremonijos Prezidentūros kieme metu, moteris lengvus batelius pakeitė šviesiais zomšiniais ilgaauliais, apsivilko tokios pat spalvos paltą ir užsimetė ilgą megztą šaliką su kutais. Inga Paksaitė ant ryškiai mėlynos spalvos kostiumo užsivilko panašios spalvos trumpą paltą, avėjo juodais batais. Mindaugas Paksas vilkėjo klasikinį tamsų kostiumą ir prie jo priderintą paltą, ant galvos buvo užsidėjęs kepurę su ausinėmis ir snapeliu, tačiau buvo be šaliko. R.Pakso mama pasipuošė žalsvos spalvos kostiumėliu. Nors vakar sostinėje maloniai švietė saulė, iš ryto buvo apie 12 laipsnių šalčio. Įdienojus temperatūra tebebuvo apie minus 5. Bemaž valandą tokioje temperatūroje Prezidentui ir jo šeimai teko pastovėti lauke. Nepatikslintomis žiniomis, L.Paksienei drabužius šiai dienai - oficialioms ceremonijoms ir vakaro banketui - kūrė dizainerė Julija Žilėnienė, o I.Paksaitę rengė Sandra Straukaitė. R.Paksui vakaro iškilmėms smokingą siuvo garsus sostinės siuvėjas, daugelį metų rengiantis Algirdą Brazauską, Vincentas Zelionka. Kaip visuomet elegantiški ir pasitempę buvo A. ir V.Adamkai. Baigęs kadenciją Prezidentas pasirinko tamsiai pilką kostiumą, o A.Adamkienė kiek netikėtai Seime pasirodė apsivilkusi ne griežtą klasikinį kostiumėlį, kaip buvo įpratusi anksčiau. Moteris nustebino laisvesne aprangos forma - ryškiai rožinės spalvos švarkeliu, sujuostu juodu dirželiu, ir lengvu juodu raukinių sijonu.
2003 02 27
Kauno diena

Šaltinis: mediabv.lt