Praleisti valdymą.
Pirmas

Branduolinės energetikos mitai ir tikrovė

Branduolinės energetikos mitai ir tikrovė

Šiuolaikiniame pasaulyje neįsivaizduojama nepriklausoma valstybė jei ji pati neapsirūpina energija. Dažnai piliečiai sumenkina energetikos svarbą. Energija, tai, ne tik elektra ir šiluma.
Nuo to kaip bus vystamos energetikos sritis priklauso žmonijos likimas, todėl privaloma įvertinti visas alternatyvas, bei energijos šaltinių poveikį planetai jos biosferai ir atmosferai.
Žemiau pateikti keli klaidingi ar nepagrysti mitai apie atominę energetiką:
1. Pirmasis mitas:
Atominiai reaktoriai labai brangūs ir nesaugūs. Jau 1942 metais JAV paleido pirmąjį branduolinį reaktorių, vakaruose branduolinės energetikos era prasidėjo 1956 metais. Ir visą šį laiką branduoliniai reaktoriai buvo tobulinami. Todėl šiandien Lietuva ruošiasi statyti trečiosios kartos reaktorių kuris yra daug saugesnis, ekonomiškesnis ir svarbiausia jo eksploatacijos amžius yra 60 metų, su galimybę pratęsti iki 100 metų. Palyginimui senesnės kartos reaktorių eksploatacijos amžius buvo 15 – 30 metų. Pirmieji rektoriai buvo labai brangūs nes juos gamino iš labai brangių medžiagų, deja patirtis parodė kad pigesnių medžiagų savybės labiau tinka reaktorių gamyboje, todėl naujos kartos reaktoriai tapo pigesnis ir gerokai pailgėjo jų eksploatacijos amžius.
Lietuvoje planuojamame statyti rektoriuje bus įdiegta daugiau aktyvių apsaugų, kurių dėka „Fakušimo“ katastrofa paprasčiausiai nebegali pasikartoti.
2. Antrasis mitas
Susidaro daug radioaktyvių atliekų kurių nėra kur saugoti. Iš tiesų didžioji radioaktyvių izotopų suyra gan greitai, o pačius pavojingiausius, kaip plutonis, galima perdirbti arba panaudoti dar kartą. Ir jau žinoma kaip tai padaryti. Tokie reaktoriai jau egzistuoja ,tai greitųjų neutronų reaktoriai kuriuose didžioji dalis kuro tai jau panaudotas kuras. Banalu, bet kol kas dar kartą naudoti panaudotą kurą ekonomiškai neapsimoka – branduolinis kuras palyginus pigus.

3. Trečiasis mitas.
Branduolinis kuras tik iš Rusijos NETIESA, pagrindiniai gamtinio urano klodai Australijoje, Kanadoje, Kazachstane.... Rusija puikuojasi kažkur sąrašo pabaigoje. Branduolinio kuro šaltiniai yra labai įvairūs.

4. Ketvirtasis mitas
Atominės elektrinės (jėgainės) generuojamos elektros energijos kaina bus per brangi. Atominės elektrinės generuojamos elektros energijos kaina yra kur kas lengviau ir tiksliau prognozuojama, nei elektrinių kurios elektrą gamina iš dujų ar kito gamtinio kuro. Patys matome kaip kyla dujų kaina ir kokia ji bus niekas nesiima prognozuoti. AE pagamintos elektros energijos kainos dalį kuras sudaro 7 – 10 proc. tuo tarpu kitų elektrinių kuro dedamoji elektros kainai sudaro iki 70 proc. Atominės elektrinės kaštai gerai išstudijuoti ir jie elektros kainoje sudaro apie 10 centų. Kita dalis komercinė, ekonominė. Lietuvoje pagrindinis elektros energijos gamintojas (šaltinis) Lietuvos elektrinė Elektrėnuose, bet ji stovi beveik be darbo, nes joje gaminamos elektros energijos kaina siekia daugiau nei 40 cnt už kilovatvalandę, o rinkos kaina šiuo metu tik 17-18 cnt. Už kilovatvalandę (šaltinis elektros energijos kaina (straipsnio apačioje pateikiama rinkos kaina))
5. Penktasis mitas
Atominė energetika Europoje neturi perspektyvų. Iš keturiolikos Europos valstybių kurios vysto atominę energetiką tik trys yra pareiškusios apie galimą politikos keitimą, kai tuo tarpu likusios vienuolika aiškiai deklaruoja, kad ir toliau vystys atominę (branduolinę) energetiką. Negana to prognazuojama, kad pasaulyje 2015 metais bus ivedama po vieną naują reaktorių kas mėnesį. Šiuo metu pasaulyje statoma 15 naujų reaktorių.
6. Šeštasis mitas
Mums nereikia atominės elektrinės. Šiuo metu mes importuojame daugiau nei 70 proc. elektros energijos. Nepriklausomai valstybei tai negalima – nesaugu nei energetiškai, nei ekonomiškai, nei politiškai.
Melagingai ir tendencingai visuomenė klaidinama, kad nežinoma kokia atominės elektrinės statybų kaina. Nepamirškime, kad Europoje nuo 2016 metų įvedami papildomi taršos mokesčiai, o pastačius 1 gigavato atominę jėgainę į atmosfera neišmetama 6 milijonai tonų anglies dioksido. Sutaupyti pinigai gali būti skiriami alternatyvios elektros energijos plėtojimui Lietuvoje.
7. Septintasis mitas
Atominė energetika teršia aplinką. Tradicinį iškastinį kurą (akmens anglis, nafta, dujas, biokurą ir t.t.)naudojančios elektrinės yra kur kas pavojingesnės. PVZ: Anglies kurą naudojančios elektrinės į aplinką išmeta kietąsias daleles, šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis, pelenuose yra ilgaamžių radioaktyvių dalelių, sunkiųjų metalų. Veikiant 100 megavatų branduoliniam reaktoriui susidaro mažiau nei 30 tonų radioaktyvių atliekų, kurias galima po perdirbimo panaudoti antrą kartą. O tokios pat galios anglimis kurianamos elektrinės per metus į aplinką išmeta daugiau nei 400 tūkstančių tonų pelenų ir kelis milijonus tonų anglies dioksido. Pagal statistiką atominė pramonė yra viena saugiausių pvz: 1 tera vatvalandei pagaminti elektros energijai tenka 0,04 mirties atvejų, o anglį deginančiuose elektrinėse 161. Beje branduolinė energetika yra vienintelė gamybos šaka kur sutvarkomos gamybos procese susidariusios atliekos. Nemažai įžymių pasaulio žaliųjų pripažino savo klaidas ir dabar remia branduolinę energetiką (Džordanas Mondio, Styvenas Stymdeilas). Knygoje „The god species“ Marklynas akivaizdžiais pavyzdžiais įrodo, kad norint išvengti globalios katastrofos kurią sukels atmosferoje besikaupiantis ir vandenyne tirpstantis anglies dioksidas privalome sparčiai mažinti naftos, dujų ir anglies naudojimą. Branduolinė energetika, kartu vystant saulės vėjo ir kitas atsinaujinančios energetikos šakas yra esminis faktorius galintis padėti žmonijai išvengti didelių nemalonumų.

Šaltinis: Visagino atominė elektrinė

AE

Viole
Pasaulyje yra apie 500 atominių elektrinių. 3 iš jų patyrė milžiniškas avarijas, traktuojamas katastrofomis. Aritmetiškai tai būtų: 0,6 proc. iš 100 visų AE.
Saugumo burbulas kaip ir subliuško ar ne taip?

Saugumas AE

Tebūnie jūs teisi .
O kiek žmonių žuvo ?

O dabar kalusimas kiek jų žuvo elektrinese kurenamuose anglimi, dujomis ir t.t. ?
O kiek žmonių miršta ir suserga vėžiu ir t.t. kvepuodami CO2 dujomis ?
Kodėl jūsų vaikas serga elergija ?